tvskierniewice
W poniedziałek rusza głosowanie na projekty BO

W poniedziałek rusza głosowanie na projekty BO

W tym roku wybierać można spośród 18 pomysłów:

Przed mieszkańcami już piąty plebiscyt inwestycji i pomysłów, które będą finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tej edycji wysokość budżetu partycypacyjnego została utrzymana na poziomie lat ubiegłych. Do dyspozycji skierniewiczan jest aż 1,5 mln złotych.

Mieszkańcy będą mogli głosować na dwa sposoby: tradycyjnie oraz elektronicznie – w terminie od 2 do 13 września. Tradycyjne głosowanie będzie odbywało się w budynku Urzędu Miasta Skierniewice przy ul. Senatorskiej 12 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-19:00, a w soboty w godzinach 8:00-14:00. Internetowe głosowanie zostanie zrealizowane przy pomocy specjalnej platformy, do której odnośnik znajduje się na stronie www.skierniewice.eu.

Wyniki zostaną przeliczone oraz opublikowane do 20 września. W październiku rozpoczną się pierwsze merytoryczne prace związane z wyłonionymi pomysłami. Pracownicy ratusza spotkają się z wnioskodawcami, ustalą szczegóły realizacji oraz przygotują niezbędną dokumentację, która trafi pod głosowanie Rady Miasta Skierniewice w listopadzie. 

To już piąty raz, kiedy mieszkańcy Skierniewic biorą udział w lokalnym budżecie partycypacyjnym. Jak ocenia Pan popularność tego rozwiązania? 
Krzysztof Jażdżyk – Prezydent Miasta Skierniewice: Po kilku latach obowiązywania budżetu nie trzeba skierniewiczan zachęcać do udziału w tym konkretnym plebiscycie. Najlepszą reklamą okazują się po prostu zrealizowane inwestycje, a tych w różnych częściach miasta mamy coraz więcej. W minionym roku mieszkańcy w sumie oddali ponad 6700 głosów. Są więc, jak widać, żywo zainteresowani wspieraniem oddolnych inicjatyw.

Pomysły zgłaszane w ramach Budżetu Obywatelskiego bywają zaskakujące?
Krzysztof Jażdżyk:
Pomysły przede wszystkim cieszą, co dowodzi kreatywności mieszkańców. Często całe grupy skierniewiczan występują ze wspólną inicjatywą, angażując się w zmianę otaczającej rzeczywistości. Nie próżnują także miejskie jednostki, proponując nierzadko przedsięwzięcia naprawdę nieszablonowe. Dla samorządowców budżet obywatelski jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że odsłania rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Ocena wyników pozwala precyzyjnie określać hierarchię także dużych, kluczowych dla miasta inwestycji. 

Inwestycje realizowane w ramach budżetu partycypacyjnego mają odmienny charakter także z innej perspektywy. Mieszkańcy nieco bardziej się z nimi utożsamiają, prawda?
Krzysztof Jażdżyk:
Zdecydowanie tak! To mnie cieszy najbardziej. W kontekście budżetu obywatelskiego nie ma mowy o stereotypie, że to, co publiczne, jest niczyje. Mieszkańcy włączają się w nowe projekty, kontrolują ich wykonanie, a później dbają o to, co zostało zrealizowane. Wystarczy przypomnieć choćby oddany niedawno do użytku tor do pumptracka nad zalewem Zadębie. Zawsze życzyłbym sobie takiego zaangażowania skierniewiczan w proces przygotowania inwestycji i jej utrzymania.

Panie Prezydencie, dlaczego warto głosować?
Krzysztof Jażdżyk:
Dlatego, że jest to kwintesencja obywatelskości, samorządności, współrządzenia. W tym przypadku mieszkańcy mogą demokratycznie i bezpośrednio decydować o dysponowaniu budżetowymi środkami. To wspaniała okazja do tego, by poznawać samorząd i jeszcze bardziej czuć się jego częścią! Mamy możliwość głosowania elektronicznego, ale także zachęcam do bezpośredniego wybrania się do ratusza, być może z najmłodszymi członkami rodziny. To także świetna okazja, by pokazać młodym ludziom, że każdy głos ma znaczenie! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *